Güncel Haberler

Çay ve buğdayda düşük fiyat nedeniyle düş kırıklığı sürerken sırada fındık var – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Dünya tüketiminin yüzde 60'ını karşılayan Türkiye'de Karadeniz'in en önemli ürünü olan fındığın hasat zamanı yaklaşıyor. Üretici 180 TL bekliyor.

Yayınlanma: 07.08.2024 – 04:00

Abo Ol

Google Haberleri

Karadeniz'in çaydan sonra en önemli ürünü olan fındığın hasat zamanı yaklaştıkça fiyat tartışmaları da başladı. Üreticiler bir yandan hazırlıklarını tamamlarken diğer yandan fındık fiyatlarının açıklanmasını bekliyor. Genel beklenti, kabuklu fındığın alım fiyatının kilo başına en az 180-190 lira olması yönünde. Üretici temsilcileri, yüksek maliyetlerle boğuşan çiftçilerin istedikleri fiyatı alamamaları halinde örgütlenip harekete geçeceklerini söyledi. Fındık sadece Karadeniz'in değil, Türkiye'nin de en önemli tarım ürünlerinden biridir. Dünya üretiminin yüzde 60'ı bu bölgeden geliyor. Ancak Türkiye yıllardır fındık politikasını benimsemedi. Her yıl hasat yaklaştıkça üreticinin gözü maliyetleri karşılayacak taban fiyata çevriliyor. Bu yıl açıklanan çay ve tahıl alım fiyatlarının düşük olduğunu gören fındık çiftçileri, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) açıklayacağı fiyatı sabırsızlıkla bekliyor. Karadeniz'de binlerce ailenin geçim kaynağı olan fındık üreticilerinin ücret beklentisi ton başına 180-190 lira. Şu anda mevsiminde olmadığı için fındığın 135 liradan satıldığını söyleyen fındık üreticisi Yaşar Aydın, şöyle konuştu: “TMO'nun taban fiyatını 180-190 lira olarak açıklaması lazım ki üretici kurtulsun. Ama büyük ihtimalle devlet 120-130 TL diyecek, bu da maliyetten tasarruf etmiyor. Bizi tüccara teslim ediyor. “TMO'ya fındık veremeyiz” dedi.

HER ÜRETİCİ KAYBEDER

AKP Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde üretici örgütü Fiskobirlik'in devre dışı bırakıldığını hatırlatan Yaşar, şöyle konuştu: “Fiskobirlik kapatıldı. Sonra TMO diye bir canavarı ortaya çıkardılar. Fındığın satın alınma şekli çok farklıdır. Kısacası fındığı TMO'ya vermekten daha zor bir şey yok” dedi. Fındık fiyatının bu ayın 20'sinden sonra açıklanmasını bekleyen Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, şunları söyledi: “Satın alma kriterlerinin ve hasat öncesi fiyatların belirlenmesi gerekiyor. Çünkü bu yıl işçi ücretleri. , ayıklama ve diğer üretim maliyetlerinde kimsenin mağdur olmayacağı bir fiyat bekliyoruz. Açıklanan fiyatların üreticiyi memnun etmesi gerekiyor.

Maliyetler her yıl artıyor. Her zaman üreticiden gelir. “İstediğimiz fiyat gelmezse bu fiyata karşı bir eylem planımızın olup olmayacağını bölge ziraat odalarıyla görüşeceğiz.” Toprak Mahsulleri Dairesi (TMO), 2023 Giresun kalite kabuklu fındığın kilosunu 84 liradan, Levante kalite fındığı 82,50 liradan, keskin kalite fındığı ise 80 liradan satın aldı.

Cumhuriyet Tatil otel rezervasyonu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking