Güncel Haberler

Çin’de 6,2 büyüklüğünde deprem: En az 118 ölü, onlarca yaralı

Yetkililer, zorlu kış koşulları nedeniyle arama kurtarma çalışmalarının güçlükle yürütüldüğünü belirtirken, deprem nedeniyle bölgenin altyapısının da hasar gördüğü kaydedildi.

REKLAM

Çin’in Gansu eyaletinde meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremde en az 118 kişi hayatını kaybetti. Havanın soğuk olması nedeniyle arama çalışmaları zor olsa da en az 20 kişinin kayıp olduğu doğrulandı.

Çin’in kuzeybatısındaki Gansu eyaleti, Pazartesi gecesi saat 23.59’da 6,2 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Yerel Çin medyası depremin merkez üssünün Chishishan Baoan Donxiang ve Salar Özerk Bölgesi olduğunu duyurdu.

Depremlerin sıklıkla meydana geldiği Gansu ili sınırında meydana gelen depremde ilk belirlemelere göre en az 118 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı.

Yetkililer, zorlu kış koşulları nedeniyle arama kurtarma çalışmalarının güçlükle yürütüldüğünü belirtirken, deprem nedeniyle bölgenin altyapısının da hasar gördüğü kaydedildi.

Kurtarma çalışmaları için bölgeye yerel itfaiye ve acil durum birimlerinden 580 kişilik ekip gönderildi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, acil arama kurtarma çalışmalarına çağrıda bulunarak, depremden etkilenen vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması için gerekli önlemlerin alınması talimatını verdi.

Görgü tanıkları, depremin ardından bölgede çok sayıda evin, yolun ve altyapının hasar gördüğünü, ilçedeki birçok köyde elektrik ve su kesintilerinin yaşandığını bildirdi.

Yerel meteoroloji birimleri, bölgede sıcaklıkların bugün eksi 10 dereceye kadar düşeceğini öngörüyor.

2008’de 90 bin kişi öldü

Himalaya Dağları’nın uzantısındaki geniş fay hattı üzerinde yer alan tektonik bölge, Çin’de büyük depremlerin en sık meydana geldiği yerlerin başında geliyor.

Güney bölgesindeki Sichuan’da Eylül 2022’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde en az 93 kişi hayatını kaybetti.

Aynı eyalette 2008 yılında meydana gelen 7,9 büyüklüğündeki deprem büyük yıkıma yol açmış ve 90 bine yakın insan hayatını kaybetmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking