Güncel Haberler

Portekiz ve İspanya’daki mali reformlar

Bu hafta Reel Ekonomi programı, önemli ekonomik reformları incelemek üzere İspanya ve Portekiz’e gitti. Bu iki ülkede uygulanan ekonomik yaptırımların ardından birçok kişi işsiz kaldı ve kısa vadede istihdam oranı düştü. Yeni yasalara göre şirketlerin işçi çıkarması daha kolay hale geldi. Bu nedenle şirketler çoğunlukla eski çalışanlarını işten çıkarıyor.

İrlanda krizden kemer sıkma politikası sayesinde çıktı. İspanya mali reformları uygulamaya koydu. Güney Kıbrıs ve Yunanistan’da hafif toparlanma işaretleri görüldü. Portekiz vatandaşları halka hizmet veren kurumlara toplu halde akın etti. Ancak reformlar önemli işten çıkarmalarla devam edecekti. Bu durum Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi. Bu nedenle devletin şu anda 700 milyon avroluk kaynak bulması gerekiyor.

Kamu borçlarının devamlılığına ilişkin şüpheler üzerine açıklama yayımlandı. Bu deklarasyona aydınlar, finansörler ve politikacılar da dahildi.
Yaklaşık 60 kişi tarafından imzalanarak Portekiz Parlamentosu’na sunuldu.

Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Portekiz’in de ekonomik büyümeyi artırmak için ürün ve hizmetlerde rekabeti artırması gerekiyor.

Şu anda krizin yoğun olduğu ülkelerde herkes kemerlerini sıkıyor. Böylece Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi ülkelerinde mali açıklar kapanmaya başladı. Ancak kamu borcu hala yüksek. İspanya, İtalya, Portekiz gibi ülkelerde bu oran yüzde 100’ün üzerine çıktı. Bu nedenle uzmanlara göre reformların gerçek sonuçlarını görmek için beklememiz gerekecek.

İspanya’daki mevcut durum şu: Ekonomik durgunluk geçen yıl hafifledi. İşsizlik oranı hâlâ çok yüksek ama istikrarlı. 2016 yılında bütçe açığının kapatılması bekleniyor. Şimdilik genel görünüm iyi. Ancak gerçek şu ki, işgücü piyasası reformlarındaki belirsizlik, sosyal ayrımcılığı ve yoksulluğu sona erdirmeye yetecek gibi görünmüyor.

İspanya’da reformdan bir ay önce, Ocak 2012’de 5,99 milyon kişi işsizdi. Bu rakam 2013 yılının Nisan ayında 6,2 milyona yükseldi ve ardından 4,57 milyona düştü.

Maithreyi Seetharaman’ın bu haftaki konuğu IE İspanya’nın ekonomi bölümü öğretim üyesi Gayle Allard, bu ülkelerdeki ekonomik krize ilişkin gelişmeleri anlatıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş