Güncel Haberler

Rusya, İran ve Çin Umman Körfezi’nde savaş gemileriyle ortak tatbikata başlıyor

Tatbikatta Pakistan, Kazakistan, Azerbaycan, Umman, Hindistan ve Güney Afrika donanmalarından temsilcilerin gözlemci olarak görev yapacağı bildirildi.

REKLAM

Rusya, Umman Körfezi ve Umman Denizi’nde İran ve Çin ile tatbikatlara katılmak üzere bir grup savaş gemisinin İran’a ulaştığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından devlet medyasına yapılan açıklamada, “Deniz Güvenlik Kemeri – 2024” adlı ortak tatbikata savaş gemileri ve uçakların katılacağı belirtildi.

Rus grubun liderliğini Pasifik Filosunun füze kruvazörü Varyag’ın üstlendiğini belirten bakanlık, şöyle konuştu: “Tatbikatın pratik kısmı Umman Körfezi sularında, Umman Denizi’nde gerçekleştirilecek. Ana amaç Tatbikatın amacı denizdeki ekonomik faaliyetlerin güvenliğini sağlamaktır.” Bir açıklama yaptı.

Çin Savunma Bakanlığı ayrıca Pazartesi’den Cuma’ya kadar sürecek tatbikatın “denizcilik işbirliğini güçlendirmeyi” ve “bölgesel deniz güvenliğini ortaklaşa korumayı” amaçladığını duyurdu.

Pekin’den yapılan açıklamada, Çin’in “güdümlü füze destroyeri Urumqi, güdümlü füze fırkateyni Linyi ve küresel tedarik gemisi Dongpinghu’yu” göndereceği açıklandı.

İran’ın devlet haber ajansı IRNA da tatbikatın amacının “bölgedeki güvenliği ve temelleri güçlendirmek ve katılımcı ülkeler arasında çok taraflı iş birliğini genişletmek” olduğunu söyledi.

Rus ve İranlı kaynaklar, tatbikata Pakistan, Kazakistan, Azerbaycan, Umman, Hindistan ve Güney Afrika’nın deniz kuvvetleri temsilcilerinin de katılacağını bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş