Güncel Haberler

Ukrayna Tarım Bakanı Mykola Solsky’ye ‘yolsuzluk’ şüphesiyle gözaltı kararı

Ukrayna mahkemesi, Tarım Bakanı Mykola Solsky'nin “yolsuzluk” suçlamasıyla tutuklanmasına karar verdi.

REKLAM

Ukrayna Tarım Bakanı Mykola Solsky'nin, yaklaşık 7 milyon dolar değerindeki devlet arazisinin yasadışı satın alınmasına karıştığı iddiasıyla tutuklanmasına karar verildi.

Mart 2022'de tarım bakanı olarak göreve başlayan Solsky, 2017-2021 yılları arasında meydana gelen olayla ilgili olarak mahkemede kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

Mahkeme hakimi kefaleti 75,7 milyon Grivna (1,9 milyon dolar) olarak belirledi.

Solsky suçlamanın ardından istifa mektubunu sundu, ancak teknik olarak parlamento onun talebini değerlendirene kadar görevinde kalacak.

Bu arada 44 yaşındaki Solsky, Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in hükümdarlığı sırasında yolsuzluk davasından şüphelenilen başbakan oldu.

Hakim, Solsky'nin 24 Haziran'a kadar gözaltında kalacağını açıkladı. Savcılar Perşembe günkü duruşmada, Bakan Solsky'ye yönelik suçlamaların 12 yıla kadar hapisle cezalandırılabileceğini söyledi.

Solsky, Ukrayna'nın tahıl endüstrisini ayakta tutma mücadelesinin merkezinde yer alıyor.

Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Bürosu, Solsky'ye yönelik suçlamaların, 291 milyon Grivnası (7,35 milyon dolar) değerindeki devlet arazisini 190 milyon Grivnası (4,8 milyon dolar) karşılığında satın almaya çalışmayı içerdiğini söyledi.

Savcılık, plan kapsamında arazinin iki devlet şirketi tarafından yasa dışı olarak satın alındığını ve bazı özel şirketlere kiralanması şartıyla savaş gazilerine verildiğini bildirdi.

“Yolsuzluğa karşı sıfır tolerans” politikasını uygulamaya çalışan Cumhurbaşkanı Zelenskiy, savunma bakanlığında yolsuzluk iddialarının ardından geçen yıl savunma bakanını görevden almıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking