Güncel Haberler

Uzm. Dr. uyardı: Keneler patlatılmamalı

genişletmek

KAYNAKİHA

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ece Ertürk Kocabaş, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), keneler yoluyla bulaşan, ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ve ağrı gibi belirtileri olan zoonotik bir hastalıktır (hayvanlardan insanlara bulaşır). baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda ölüme neden olabilecek kanamanın bulaşıcı bir hastalık olduğunu söyledi.

“Kene tutunduktan sonra belirtilerin ortaya çıkması için gereken süre genellikle 1-3 gün kadardır.”

Uzmanlar, hastalığın Türkiye'de ana patojeni taşıyan keneye tutunma veya temas yoluyla bulaştığını söyledi. Dr. Ece Ertürk Kocabaş, “Ayrıca viremik hayvanların veya hasta kişilerin kan, doku ve vücut kısımlarıyla korunmasız temas nedeniyle de hastalık bulaşabiliyor. Semptomların ortaya çıkması için gereken süre genellikle 1-3 gün olup, kenenin tutunmasından sonraki 9 güne kadardır. Enfekte kan, vücut sıvıları ve diğer dokularla temastan 5-6 gün sonra; Maksimum süre 13 gün olabilir” dedi.

“Keneler evde ya da kendi başınıza çıkarılmamalı.”

Uzman, günümüzde KKKA hastalığına karşı koruma sağlayan etkinliği kanıtlanmış bir aşı veya spesifik bir ilacın bulunmadığını söyledi. Dr. Kocabaş, şunları söyledi: “Hastalık tedavisinin temelini destekleyici tedavi seçenekleri oluşturur. Kanama olması durumunda ağrı kesici, ateş düşürücü veya kan nakli gibi destekleyici tedaviler verilir ve ayaktan veya hastanede takip gerekebilir. Ülkemizde hastalığa karşı aşı geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Etkinliği tam olarak gösterilemese de, bulaşma riski taşıyan hasta kişilerle temas halinde profilaktik tedaviye başlanabilir. “Kene ile temastan şüpheleniliyorsa, kenenin evde veya tek başına çıkarılmaması, acil servise gidilerek doktor tarafından çıkarılması ve temas sonrası takip için değerlendirilmesi gerekir.”

Uzman Dr. Kocabaş, şunları söyledi: “Tarla, bağ, bahçe, orman, piknik alanı gibi kene tehlikesi olan bölgelere giderken kenelerin vücuda girmesini önlemek için mümkün olduğunca vücudu saran kıyafetler giyilmeli, pantolon paçaları giyilmelidir. Çorapların içine sokulmalı ve kenelerin giysi üzerinde kolayca görülebilmesi için açık renkli giysiler tercih edilmelidir.

“Ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riski o kadar düşük olur.”

Uzman Dr. Kocabaş, dikkat edilmesi gereken diğer önlemleri ise şöyle sıraladı:

“Kene eğilimli bölgelerden dönerken kişi, çocuğunun vücudunda (kulak arkası, koltuk altı, kasık ve diz arkası dahil) kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene takılıysa uygun bir malzemeyi tutarak çıkarmalıdır. vücuda en yakın noktadan, çıplak elle dokunmadan, zaman kaybetmeden (bez, naylon torba, eldiven gibi) keneyi kendi başına çıkaramıyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Unutulmamalıdır ki kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riski de o kadar düşük olur” dedi.

“Hastayla temas eden kişilerin de gerekli koruyucu tedbirleri alması gerekiyor.”

Kocabaş, KKKA'nın hayvanlarda belirti vermeden ilerlediği için hastalığın yaygın olduğu bölgelerdeki hayvanların, sağlıklı görünseler bile hastalığı bulaştırabileceğinin unutulmaması gerektiğini, bu nedenle kan, vücut sıvıları veya hayvan dokularının alınmaması gerektiğini vurguladı. çıplak elle temas edilmelidir. Uzman Dr. Kocabaş, hastalığın bulaştığı kişilerin kan, vücut sıvıları ve dışkıları yoluyla bulaşabildiğinden hastayla temas eden kişilerin gerekli koruyucu önlemleri (eldiven, önlük, maske vb.) alması gerektiğini söyledi. ).

“Keneler asla çıplak elle öldürülmemeli veya patlatılmamalıdır.”

Uzman, keneye tutunan kişilerin 10 gün boyunca halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtiler açısından kendilerini takip etmeleri gerektiğini, bu belirtilerden bir veya birkaçının ortaya çıkması halinde ise tedbir almaları gerektiğini vurguladı. derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Kocabaş, şöyle konuştu: “Hastalığa neden olan mikrobun taşıyıcısı, saklayıcısı ve ileticisi olan keneler, uçmayan, zıplamayan, yerde yürüyerek vücuda tırmanan eklembacaklı hayvanlardır. Vücuda veya hayvanların üzerine yapışan keneler asla çıplak elle öldürülmemeli veya patlatılmamalıdır. “Keneyi sigarayla ısırmak veya üzerine kolonya, gazyağı gibi maddeler dökmek, kenenin kasılmasına ve vücudunun içindekileri kanını emdiği kişiye aktarmasına neden olacağından dedikodu gibi yanlış yöntemlere asla başvurulmamalıdır” dedi. söz konusu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş