Güncel Haberler

Erdoğan Macaristan’da: Ticaret hacmini 6 milyar dolara çıkaracağız

Türkiye-Macaristan İkili Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı yapılırken Erdoğan ve Orban görüşmelerde bulundu.

REKLAM

Resmi bir ziyaret için Budapeşte’ye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hedefin Macaristan ile ticaret hacmini 6 milyar dolara çıkarmak olduğunu açıkladı.

Türkiye-Macaristan İkili Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı yapılırken Erdoğan ve Orban görüşmelerde bulundu.

Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Erdoğan, Türkiye ile Macaristan arasında diplomatik ilişkiler kuran dostluk anlaşmasının imzalanmasının yüzüncü yılı olduğunu vurguladı.

“Bu yılın ilk 11 ayında ticaret hacmimiz geçen yılın üzerine çıkarak 4 milyar dolara yaklaştı. 6 milyar dolarlık ortak hedefimize ulaşmada kararlıyız.” destekleyin. Halihazırda verimli işbirliklerimizin olduğu savunma sanayi ve enerji gibi alanlarda da bağlarımızı daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Orban’la imzaladığımız ortak siyasi deklarasyonla ilişkilerimizi stratejik ortaklık düzeyinden güçlendirilmiş stratejik ortaklık düzeyine taşıdık” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu aynı zamanda gelecek vizyonumuzun da bir göstergesidir. Bu akşam, 2024 yılı boyunca gerçekleştireceğimiz Türkiye-Macarlık Kültür Yılının Açılış Töreni Başkan tarafından tutulacak “Novak’ın katılımıyla başbakanla birlikte tutacağız. Bir yıl boyunca sürecek etkinlikler Türk ve Macar halkını birbirine daha da yakınlaştıracak” dedi.

Orban, ülkesi ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin önemine de vurgu yaparak, şöyle konuştu: “Bugün ilişkilerimizi kapsamlı bir stratejik iş birliğine taşıdık. Bunun ötesinde bir şey var mı bilmiyorum. Diplomatik dilde bence en güçlüsü bu.” Dostluk ve kardeşlik açısından.” dedi.

Erdoğan Orban’a Togg verdi, Orban’a at hediyesi

Erdoğan, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’a Togg hediye etti. Karşılığında Macar lider Erdoğan’a bir at verdi.

Erdoğan, Orban’a iki ülke ilişkilerinin yüzüncü yılına özel HU TR-100 plakalı araç hakkında bilgi verdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş