Güncel Haberler

‘Sömestr tatili, sünnet için en uygun zamanlardan biri’

Sünnetin zaman alan elektif bir ameliyat olduğunu düşünen çocuk cerrahisi uzmanı, çocukta kaygı ve ağrıya neden olan bir ameliyatın, çocuğun rahatsızlığı minimum düzeyde hissedeceği ve hatırlamayacağı bir yaşta yapılmasının önemli olduğunu söylüyor. Opr. Dr. Ayşe Bahar Edirne, dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin bilgiler verdi.

“İşlem mutlaka uzman doktor tarafından yapılmalıdır”

Opr, ebeveynlerin bazen sünnet işlemi konusunda paniğe kapıldığına dikkat çekti. Dr Edirne, “Sünnet çok kısa süren ve zor olmayan bir cerrahi işlemdir. Ancak operasyon sonrasında riskli durumlarla karşılaşmamak adına uzman bir doktor tarafından yapılması gereken hassas bir operasyondur. “Çocuklarımızın hızlı, sağlıklı ve enfeksiyonsuz bir iyileşme süreci geçirmesi için yarıyıl tatili sünnet için en uygun zamanlardan biridir” dedi.

“Çocuk cerrahları tarafından ameliyathanede yapılmalı”

Opr. Ayşe Bahar Edirne, sünnetin cerrahi bir işlem olması nedeniyle altın standart olarak çocuk cerrahları tarafından, anestezi uzmanının bulunduğu ameliyathanede, antisepsi açısından güvenli bir şekilde yapılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “En doğru anestezi yöntemi. cerrahın alışık olduğu bir yöntemdir.Ancak 1 yaşından önce bölgesel (lokal) anestezi, ileri yaşlarda ise sedasyon (maske anestezisi) hasta konforu ve işlemin güvenliği açısından tercihimizi temsil etmektedir.Sünnet günlük bir işlemdir. Sünnet sonrası bebeğimizi 2 saat gözlem altında tutup taburcu ediyoruz.” 3 gün antibiyotikli krem ​​ve ağrı kesici şurup takviyesi yaparak bu süreci güvenli bir şekilde atlatabiliyoruz” dedi.

“En uygun dönemler 6 ay ile 3 yıl arası ve 5 ile 7 yıl arasıdır”.

OPR, cinsel kimliğin oluştuğu 3 ila 5 yaş arası dönemde sünnetin tavsiye edilmediğini vurguladı. Ayşe Bahar Edirne: “Yenidoğan sünnetinin (ilk 30 gün) gerekmedikçe hayatta kalmaya çalışan bir bebek için gereksiz bir yük oluşturacağını düşünüyoruz. En uygun dönem 6 ay-3 yaş ile 5-7 yaş arasıdır. Sünnet, penis ucunun temizliğinin sürekliliğinin sağlanmasının yanı sıra cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı uzun süreli korunma açısından da faydalıdır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş