Güncel Haberler

The New York Times’tan çarpıcı iddia! CIA yeni görev gücü kurdu, hedeflerinde…

ABD’nin en önemli gazetelerinden biri olan New York Times, anonim Amerikan kaynaklarına dayanarak, İsrail’in Ekim ayından bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde olduğuna inanılan Hamas’ın üst düzey liderlerinin olduğunu bildirdi. 7’de ABD dış istihbarat teşkilatı CIA tarafından Gazze’de tutulan rehinelerin yerlerinin belirlenmesi için yeni bir “görev gücü” kurulduğu ve toplanan bilgilerin İsrail ile paylaşıldığı iddia edilmişti. Haberlere göre, yeni görev gücünün kurulması talimatı 7 Ekim saldırılarının ardından ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan tarafından verilmişti. Sullivan’ın istihbarat teşkilatlarına ve Savunma Bakanlığı’na özel bir görev gücü kurulması ve Hamas liderlerine yönelik istihbarat faaliyetlerinin artırılması yönünde talimat verdiği iddia edildi. Daha sonra ABD Ulusal İstihbarat Müdürlüğü’nün (DNI) Hamas’ı “öncelik listesinde” 4. seviyeden daha acil bir seviye olan 2. seviyeye yükselttiği bildirildi.

“ONU YAKALARLARSA BÜYÜK BİR ZAFER ELDE EDECEKLER”

Raporda, “Hamas’ın üst düzey liderlerinden hiçbiri Gazze’de yakalanmamış veya öldürülmemiş olsa da, bu bilginin İsrail için ne kadar değerli olduğu belirsiz” denildi. ABD, İsrail’e düşük veya orta düzey Hamas üyeleri hakkında bilgi vermiyor. İsrail, Hamas’ın 7 Ekim’den önce 20-25 bin üyesi olduğunu tahmin ediyor. İsrail, ABD’li yetkililere 2023 sonuna kadar bu gücün üçte birini öldüreceğine inandığını söylemişti. Ancak Hamas’ın stratejik askeri liderliğini ortadan kaldırmak başka bir konu. İsrail, 7 Ekim saldırısının mimarı olduğuna inanılan Yahya Sinwar’ı veya Hamas’ın askeri kanadının (İzzeddin El Kassam Tugayları) komutanı Muhammed Deif’i öldürür veya yakalarsa büyük bir zafer elde edecek. “Böyle bir operasyonel başarı, muhtemelen İsrail kamuoyunun Başbakan Binyamin Netanyahu üzerinde Gazze’deki askeri operasyonu sona erdirmesi yönünde daha büyük bir baskı oluşturacaktır.” Raporda ayrıca ABD’li yetkililerin Sinwar’ın güney Gazze Şeridi’ndeki Han Yunus kasabasının altındaki tünel ağının en derin kısmında saklandığına inandıkları belirtiliyor. Ancak Sinwar çevresinde rehinelerin bulunduğuna dikkat çekildi ve bu durumun, Sinwar’ın yakalanması veya öldürülmesine yönelik askeri operasyonu büyük ölçüde karmaşıklaştırdığına inanıldı.

“ABD İSRAİL’E BİLGİ VERMEDİ”

Raporda ayrıca ABD’nin, 2 Ocak’ta Beyrut’ta düzenlenen hava saldırısında öldürülen Hamas siyasi büro şefi yardımcısı Salih el-Aruri hakkında İsrail’e bilgi vermediği belirtildi. Saldırının İsrail’in Aruri’nin yeri hakkında topladığı bilgilerle gerçekleştirildiği vurgulandı.

“ABD, İsrail’i askeri kampanyasını Hamas’ın üst düzey isimlerine odaklanacak şekilde yeniden düzenlemeye zorluyor.”
Haberde şu ifadelere yer verildi: “ABD, İsrail’i Gazze’deki askeri operasyonlarını, birçok sivilin ölümüyle sonuçlanan büyük ölçekli saldırılar yerine üst düzey liderleri öldürmeye veya yakalamaya odaklanacak şekilde yeniden düzenlemeye zorluyor.” ABD’li yetkililere göre Washington yönetimi, 7 Ekim öncesinde Hamas’a ilişkin istihbarat bilgilerinin çoğunu İsrail’e dayandırıyordu; ancak 7 Ekim saldırısı, İsrail’in Hamas’a ilişkin istihbarat bilgisinde ciddi zayıflıkları olduğunu ortaya koydu.

Kaynak: İHA

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Dur ihtarına uymayan sürücü tüfekle birini vurdu!Dur ihtarına uymayan sürücü tüfekle birini vurdu!
Karaman'da otomobil alev aldı, yol trafiğe kapatıldı!Karaman’da otomobil alev aldı, yol trafiğe kapatıldı!
Kar kalınlığı 40 santimetreye ulaştı, araçlar kar altında kaldıKar kalınlığı 40 santimetreye ulaştı, araçlar kar altında kaldı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş